Protentokrát – Praha let 40.tých

Inscenace Protentokrát měla derniéru v roce 2019.

V této dokumentární divadelní inscenaci dvě pamětnice Eva Warausová a Ilse Dolanská vypráví s osobitým smyslem pro nadsázku své příběhy z dětství, které prožívaly za II.světové války ve velmi odlišných podmínkách. Jedna jako česká Němka, dcera sovětského důstojníka a zapálené komunistky, druhá jako dítě zámožného chvalského statkáře z Prahy – venkova. V představení se mimo jiné dozvídáme, proč se Ilse do svých desíti let dvanáctkrát stěhovala a co to byly tzv. „mrtvé schránky“. Skrze vzpomínky Evy si uvědomíme, jak výrazně se od 40.tých let změnila tvář Prahy. Společně nahlédneme do dusné atmosféry v protektorátní Praze plné všudypřítomné hrozby války, kde pouze s vidinou, že Protektorát je jen protentokrát, lze přežívat den za dnem.

Pamětnice přibližují divákům každodenní život v Protektorátu viděný dětskýma očima.  Kde hrají větší roli každodenní náležitosti života než tragické události války. V kině se dá na chvíli zapomenout na nedostatek jídla i na to kam zmizeli kamarádi, a proto tam chodí aspoň třikrát za týden dívat se, jak na plátně tančí a zpívá hvězda Marika Rokk ve stříbrných střevíčcích.  

Po představení následuje diskuse diváků s pamětnicemi.

Prostor Werichovy vily, kde inscenaci Protentokrát hrajeme, je pro nás více než symbolický. Nejen pro neoddělitelnost osudů dvojice V+W s událostmi kolem II.světové války, ale zejména pro jejich schopnost dodávat lidem v Protektorátu odvahu a humor, který má i v naší inscenaci své nezastupitelné místo.

vystupují: Ilse Dolanská, Eva Warausová

námět, režie, dramaturgie: TisíciHRAn

projekce: Zdeněk Durdil